Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

RSS ενημέρωση Αρχική Σελίδα Επικοινωνήστε μαζί μας Χάρτης πλοήγησης Μεγέθυνση Σμίκρυνση

ΑΔΕΛΦΟΠΟΙΗΣΗ ΤΟΥ 9ου ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ ΜΕ ΤΟ ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΕΓΚΩΜΗΣ ΚΥΡΙΑΚΟΣ ΝΕΟΚΛΕΟΥΣ ΤΗΣ ΚΥΠΡΟΥ

Το 9ο Γυμνάσιο Πειραιά αδελφοποιήθηκε με το Γυμνάσιο Έγκωμης , Κυριάκος Νεοκλέους, της Κύπρου. Η γνωριμία ξεκίνησε τον Σεπτέμβριο του 2016, όταν ομάδα μαθητών και καθηγητών του  9ΟΥ Γυμνασίου επισκέφτηκε την Κύπρο , στα πλαίσια ενός προγράμματος Erasmus Action 2, στο οποίο συμμετέχει ως στρατηγικός εταίρος. Κατά τη διάρκεια των εργασιών ο διευθυντής, καθηγητές και ομάδα μαθητών του 9ου Γυμνασίου επισκέφτηκε το Γυμνάσιο Έγκωμης, προάστιο της Λευκωσίας, και αποφασίστηκε από κοινού η πραγματοποίηση αυτής της αδελφοποίησης.
Στις 1 Απριλίου 2017, ομάδα 26 μαθητών, που συνοδευόταν από τη διευθύντρια κα Μ. Συμεωνίδου, τον Πρόεδρο του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων, κο Μαυρομουστάκη, και 3 καθηγητές, τους   κους    Πολυβίου Θ., Καρακόνδιλος Χ. και Νικολάου Ν. , ήρθαν στον Πειραιά. Οι μαθητές\ μαθήτριες φιλοξενήθηκαν στα σπίτια των ελλαδιτών συμμαθητών τους  για 5 ημέρες μέχρι την Πέμπτη 6 Απριλίου 2017. Κατά τη διάρκεια της παραμονής τους στην πόλη του Πειραιά επισκέφτηκαν χώρους εξαιρετικού πολιτιστικού ενδιαφέροντος και πραγματοποιήθηκαν κοινές ψυχαγωγικές, πολιτιστικές και παιδαγωγικές εκδηλώσεις . Κυρίως όμως κύπριοι και ελλαδίτες μαθητές σφυρηλάτησαν τους  δεσμούς αίματος  που τους συνδέουν. Οι σύλλογοι των δύο σχολείων δεσμεύτηκαν να ανταλλάσουν μαθητές για πολλά χρόνια ακόμη.
Η επόμενη συνάντηση των κυπρίων και ελλαδιτών μαθητών θα πραγματοποιηθεί στην Λευκωσία της Κύπρου  το τρίτο  δεκαήμερο του Σεπτεμβρίου.

Κάντε κλικ εδώ για να δείτε τις φωτογραφίες
.

Αρχική Σελίδα | Το σχολείο | Γονείς | Ανακοινώσεις | Η πόλη μας | Διασκέδαση | Συνδέσεις | Επικοινωνία | Αναλυτικα Περιεχόμενα | Forum
Δημιουργία - Διαχείριση: Σκυλογιάννη Δήμητρα ΠΕ19